Charakterystyka instytucji europejskiego nakazu aresztowania
European arrest warrant and its procedure as an instrumentof international cooperation
European Arrest Warrant
EU law
criminal law
international cooperation
europejski nakaz aresztowania (ENA)
prawo UE
prawo karne
współpraca międzynarodowa
Tyt. zeszytu: Prawo wobec jednostki i społeczeństwa
The European arrest warrant is undoubtedly aresult of the introduction of cross-border simplified court proceedings. In its regulations, suspects and accused persons are transferred for the purpose of prosecuting offenses or executing asentence of deprivation of liberty or adetention order involving the deprivation of liberty. AEuropean arrest warrant issued by ajudicial authority ofaMember State is valid throughout the territory of the European Union. The beginning of its appli-cation dates from January 1, 2004. It replaced the extradition procedure, which was previously applied by the Member States of the Union. The mechanism of the warrant is based on the principle of mutual recognition of judicial decisions and is applied in all EU Member States. It is based on the principle of direct contact between judicial authorities. Authorities using the order are obliged to respect the procedural rights of suspects and defendants, that is, the right to information, to alawyer, to an interpreter, etc.
Rozwój integracji europejskiej wpłynął na wymiary sprawiedliwości poszczególnych państw. Wzmocnienie współpracy i ujednolicanie standardów oraz internacjonalizacja działań spowodowały powstanie procedur takich jak europejski nakaz aresztowania (dalej: ENA). Oparto go na wprowadzeniu w życie transgranicznego, uproszczonego postępowania sądowego. W jego ramach funkcjonuje system przekazywania podejrzanych i oskarżonych na potrzeby ścigania przestępstw lub wykonania wyroku pozbawienia wolności, a także zastosowania środka zabezpieczającego, polegającego na pozbawieniu wolności. Dane z opracowań Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka pokazują, że Polska w latach 2005–2013 była na pierwszym miejscu pod względem państw wydających ENA. Wydawać się może, że sytuacja ta spowodowana jest zbytnią wiarą w zasadę legalizmu, zakorzenioną w polskiej procedurze karnej. Natomiast ENA nie są kierowane do Polski często. Co ważne, europejski nakaz aresztowania wydany przez organ sądowy państwa członkowskiego jest ważny na całym terytorium Unii Europejskiej. Początki jego stosowania datuje się na 1 stycznia 2004 roku. Zastąpił on procedurę ekstradycji, która wcześniej była stosowana przez państwa zrzeszone w Unii. Wydawany jest przez organ sądowy jednego z państw członkowskich. Wniosek o aresztowanie danej osoby w innym państwie członkowskim i przekazanie tej osoby do państwa, które z wnioskiem wystąpiło, w celu ścigania lub wykonania wyroku pozbawienia wolności lub zastosowania środka zabezpieczającego, polegającego na pozbawieniu wolności. Mechanizm instrumentu ENA działa na zasadzie wzajemnego uznawania orzeczeń sądowych i jest stosowany we wszystkich państwach członkowskich. Opiera się na zasadzie bezpośredniego kontaktu między organami sądowymi. Organy korzystające z nakazu zobowiązane są do poszanowania praw procesowych podejrzanych i oskarżonych, czyli prawa do informacji, adwokata, tłumacza itp.
Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
Jakubowski, Sebastian. Red.
Kostecka-Jurczyk, Daria. Red.
czasopisma (wydawnictwa ciągłe)
artykuł
oai:repozytorium.uni.wroc.pl:108479 ISSN 1733-5779 ISSN 0239-6661
Czasopisma Naukowe w Sieci (CNS)
Copyright by Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego Sp. z o.o.
Mar 14, 2023
May 15, 2020
555
570
https://repozytorium.uni.wroc.pl/publication/117826
Edition name | Date |
---|---|
Charakterystyka instytucji europejskiego nakazu aresztowania | Mar 14, 2023 |
Banaszak, Bogusław. Red.
Ryczkowska, Paulina Uniwersytet Wrocławski. Katedra Doktryn Politycznych i Prawnych Uniwersytet Wrocławski. Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii. Samorząd Studencki
Safjański, Tomasz Górnicki, Leonard. Red.