Opis projektu
Utworzenie w roku 2014 Repozytorium Uniwersytetu Wrocławskiego (Repozytorium UWr - RUWr) jest inicjatywą podjętą przez Bibliotekę Uniwersytecką we Wrocławiu, mającą na celu ewidencję, archiwizację i upowszechnianie dorobku naukowego pracowników oraz promowanie badań naukowych, prowadzonych na Uczelni. Funkcjonuje ono na podstawie Zarządzenia Nr 187/2021 Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego i jest elementem składowym Instytucjonalnej polityki otwartego dostępu Uniwersytetu Wrocławskiego.
Korzystanie z Repozytorium (deponowanie, przechowywanie plików, wyszukiwanie) jest bezpłatne.
Repozytorium UWr to repozytorium instytucjonalne, które archiwizuje i udostępnia materiały o charakterze naukowym i badawczo-rozwojowym wytworzone przez pracowników, doktorantów i (w wyborze) przez studentów Uniwersytetu Wrocławskiego lub wydane na UWr. Materiały te dzielą się na opublikowane oraz niepublikowane i obejmują m.in. prace doktorskie, habilitacyjne, wyróżnione prace licencjackie i magisterskie, artykuły naukowe, materiały konferencyjne, monografie lub ich rozdziały, materiały dydaktyczne, postery, a także tzw. szarą literaturę, czyli wszelkie niepublikowane materiały typu: sprawozdania, raporty, itp. Deponowane mogą być również dane badawcze tak wytworzone w projektach realizowanych ze środków własnych, uczelnianych jak i w wyniku zdobytych grantów zewnętrznych np. NCN.
Repozytorium spełnia wszelkie wymagania NCN w zakresie tzw. 2 ścieżki publikacyjnej:
- metadane (opisy deponowanych plików) są rozpowszechniane na licencji CC0
- pliki mogą być udostępniane na licencjach zamkniętych i otwartych (w tym CC) więcej o licencjach
- nadajemy identyfikatory DOI , linkujemy do ORCID
- Repozytorium jest zarejestrowane w bazie OpenDOAR
Repozytorium UWr wspiera deponowanie danych badawczych zgodnie z zasadami FAIR tj. ułatwia ich wyszukiwalność oraz identyfikowalność (kryteria z grupy Findable). Jest odnotowane w bazie re3data https://www.re3data.org/repository/r3d100014250
Więcej o deponowaniu danych badawczych Jak opisywać dane badawcze w RUWr
Układ Repozytorium odpowiada strukturze organizacyjnej Uniwersytetu Wrocławskiego (wydziały, instytuty oraz jednostki międzywydziałowe i ogólnouczelniane), a struktura jest hierarchiczna, oparta na zespołach dziedzinowych, obejmujących różnorodne kolekcje.
Repozytorium wykorzystuje oprogramowanie dLibra - opracowane i rozwijane przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe ( PCSS).
W związku z funkcjonowaniem Repozytorium UWr na Uniwersytecie Wrocławskim powołani zostają koordynatorzy wydziałowi, instytutowi lub funkcjonujący przy innych jednostkach organizacyjnych Uczelni, którzy po przeszkoleniu w Bibliotece Uniwersyteckiej przejmują odpowiedzialność za:
- doszkalanie pracowników własnej jednostki,
- zatwierdzanie i poprawność formatu oraz metadanych zdeponowanych dokumentów,
- kontakty z zespołem koordynującym funkcjonowanie repozytorium na poziomie Uczelni, powołanym w Bibliotece Uniwersyteckiej.
Szczegóły w Zarządzeniu Nr 187/2021 Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego.
Koordynatorzy mogą współpracować z redaktorami. Rozszerzone instrukcje dla redaktorów i koordynatorów zawarte są w menu RUWr "Dla koordynatorów" .
Władze każdej jednostki organizacyjnej Uczelni zawierają z podległymi im organizacyjnie pracownikami, doktorantami oraz studentami indywidualne porozumienia w sprawie deponowania dorobku naukowego w Repozytorium UWr. W jednostkach tych każda z zainteresowanych osób wyraża zgodę na deponowanie w Repozytorium Uczelnianym dorobku naukowego, na zasadach zgodnych z opisem zawartym w Zarządzeniu Nr 187/2021 Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 18 listopada 2021 r. oraz we współpracy (przynajmniej w początkowej fazie) z koordynatorem jednostki organizacyjnej.
Biblioteka Uniwersytecka, która sprawuje bezpośredni nadzór nad funkcjonowaniem Repozytorium UWr, i na serwerze której posadowione są zdeponowane materiały - zawiera porozumienie z władzami każdej jednostki organizacyjnej Uczelni, które zapewnia, iż wszelkie dokumenty archiwizowane przez pracowników, doktorantów (ewentualnie też studentów) funkcjonujących w ramach danej jednostki organizacyjnej:
- archiwizowane będą w sposób zapewniający trwałe w czasie ich przechowywanie,
- prezentowane będą w sposób, zgodny z ewentualnymi ograniczeniami, wprowadzonymi przez depozytariusza (np. prezentowane tylko w ramach sieci uczelnianej),
- udostępniane będą w sposób, zapewniający każdemu potencjalnemu użytkownikowi repozytorium - informację nt. zasad ich udostępniania i wykorzystania, wskazanych przez autora wyborem określonego typu licencji (np. public domain - domena publiczna, Creative Commons, etc.)
Ponadto, Biblioteka Uniwersytecka udostępnia materiały zgodnie z Regulaminem Repozytorium UWr i każdy użytkownik przejmuje na siebie odpowiedzialność za jego respektowanie. W razie naruszenia przez użytkownika Repozytorium praw właściciela praw autorskich - Biblioteka Uniwersytecka nie jest stroną w powstałym sporze prawnym.
Odpowiedzialność za prawidłowe (zgodne z wolą autora / depozytariusza) oznaczenie praw dostępu do obiektu i licencji spoczywa na koordynatorze / redaktorze wydziałowym (instytucjonalnym).
Metadane gromadzone w RUWr przekazywane są do następujących agregatorów:
- Google Scholar - ogólnoświatowa wyszukiwarka tekstów naukowych,
- FBC - ogólnokrajowa wyszukiwarka obiektów zdigitalizowanych prowadzona przez PCSS (operatora dLibra),
- Agregator CEON (Centrum Otwartej Nauki) - ogólnokrajowa wyszukiwarka obiektów z polskich otwartych repozytoriów.