Wiadomości
W celu uproszczenia wyświetlania opisów publikacji, od dziś rezygnujemy z konieczności przełączania języków metadanych. Dzięki temu cały opis obiektu jest od razu widoczny, a dodatkowo atrybuty wypełnione w danym języku są oznaczone flagą - co jest istotne zwłaszcza przy opisach wielojęzycz..
W najbliższym czasie planowana jest aktualizacja oprogramowania Biblioteki Cyfrowej Uniwersytetu Wrocławskiego i Repozytorium UWr do wersji dLibra 6.0..
Pracownia Reprografii i Digitalizacji jest jednostką Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu. Jej głównym zadaniem jest zabezpieczanie najcenniejszych zabytków piśmiennictwa zgromadzonych w Oddziałach: Rękopisów, Starych Druków, Zbiorów Muzycznych, Kartografi cznych, Grafi cznych oraz w Kolekcji …
5 września 2011 r. gościem Biblioteki Uniwersyteckiej była Lidia Geringer de Oedenberg, poseł do Parlamentu Europejskiego. Pracująca w Komisji Prawnej europoseł była 19 września br. posłem sprawozdawcą raportu w sprawie dyrektywy o dziełach osieroconych.
Spotkanie zorganizowano w należącej …
Z okazji jubileuszu 50-lecia miesięcznika „Odra” rozpoczęliśmy digitalizację jego archiwalnych numerów - http://www.bibliotekacyfrowa.pl/publication/15653. Na łamach pisma poruszane są t…
1 marca 2011 roku w Bibliotece Cyfrowej Uniwersytetu Wrocławskiego zostało zaktualizowane oprogramowanie dLibra wykorzystywane do obsługi BCUWr. Najnowsza wersja systemu - dLibra 5.0 umożliwia między innymi uruchomienie repozytorium uczelnianego funkcjonującego w modelu
Wśród nowości BCUWr chcemy polecić opis kolekcji rękopisów BU (wraz z bogatą bibliografią) autorstwa byłego pracownika Oddziału Rękopisów dr Lesława Spychały. Jest to informator, który był przygotowywany do uaktualnionego wydania przewodnika pt. "Zbiory rękopisów w bibliotekach i muzeach w Polsce…
W różnego rodzaju instytucjach gromadzone są od dawna takie same i podobne dobra kultury. Sytuacja, w której tradycyjne metody ich opisu i dokumentowania w każdej z nich pozostają odmienne, poważnie utrudnia zarówno kompleksowe badania, jak i efektywne oraz przyjazne dla odbiorcy udostępnianie in…
ViFaOst - Wirtualna Biblioteka Europy Wschodniej jest interdyscyplinarnym portalem, który oferuje społeczności akademickiej szeroki zakres informacji na temat Europy Wschodniej. Wszechstronne możliwości wyszukiwania umożliwiają dostęp do specja…
Dziś „Rzeczpospolita" i „Perspektywy" ogłosiły swój ranking uczelni. Uniwersytet Wrocławski awansował od ubiegłego roku w klasyfikacji ogólnej o jedno miejsce – z pozycji siódmej na szóstą. M…
27 kwietnia goście z Grecji, Turcji i Serbii poznawali od kuchni funkcjonowanie Biblioteki Cyfrowej Uniwersytetu Wrocławskiego. Pokazaliśmy im nasz sprzęt, zdradziliśmy sekrety organizacyjne i zademonstrowaliśmy narzędzia pomysłu naszych informatyków.
Szkolenie przygotowane przez Pracownię …
Historyczne katalogi rękopisów dopełnione zostały o:
- katalog rękopisów Tomasza Redigera, "Katalog der Handschriften der Rehdigerana", zawierający również indeks (dawna Biblioteka Miejska)
Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Wrocławskiego uruchomiła swój profil na popularnym, ogólnoświatowym portalu społecznościowym Facebook. Zapraszamy wszystkich czytelników i sympatyków do powiększenia grona fanów i do uczestnictwa w wirtualnym życiu BCUWr.
Od dzisiaj, czyli dokładnie cztery lata od dnia, w którym została uruchomiona Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Wrocławskiego (12.12.2005), wszystkie publikacje dostępne w BCUWr możn…
W Biuletynu EBIB (nr 5/2009) zostały opublikowane wyniki ankiety mającej na celu zbadanie oczekiwań użytkowników polskich bibliotek cyfrowych. Podsumowanie ankiety dostępne jest pod adresem: <…
23 czerwca 2009 roku Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu wspólnie z Poznańskim Centrum Superk…
*****
Od dnia 11 grudnia 2008 r. dostępna jest dla Państwa
- - tworzy…