Obiekt

Tytuł: Posttraumatic growth following the death of someone close – the role of temperament and resiliency

PLMET:

kliknij tutaj, żeby przejść

Autor:

Ogińska-Bulik, Nina

Opis:

Wydawane cztery razy w roku czasopismo jest poświęcone publikacji oryginalnych prac badawczych, które przyczyniają się do poszerzenia i pogłębienia wiedzy we wszystkich dziedzinach psychologii stosowanej. W czasopiśmie publikowane są głównie artykuły empiryczne, w których analizy ilościowe, jak również jakościowe, zwiększają możliwość zrozumienia jednostek, grup lub różnych systemów i prowadzą do praktycznych implikacji w poszczególnych kontekstach. Prace teoretyczne oraz koncepcyjne mogą zostać również przyjęte, o ile wnoszą szczególny wkład w sferę zastosowań praktycznych. Prace publikowane są w wersji elektronicznej w języku angielskim w otwartym dostępie, co zwiększa możliwość korzystania z nich na forum międzynarodowym.

Abstrakt:

Podjęte badania miały na celu ustalenie roli temperamentu i prężności psychicznej w potraumatycznym wzroście u osób, które doświadczyły śmierci bliskiej osoby. Analizie poddano wyniki badań 74 osób, które wypełniły następujące narzędzia badawcze: Inwentarz Potraumatycznego Rozwoju, Skalę do Pomiaru Prężności oraz Kwestionariusz Temperamentu - Formalną Charakterystykę Zachowania. Wiek badanych mieścił się w zakresie 21-74 lat (M=38.4; SD=15.5). Kobiety stanowiły 63.5% badanych. Najwięcej spośród badanych (37.8%) doświadczyło straty rodzica. Wśród analizowanych czterech obszarów wzrostu po traumie większe zmiany dotyczyły doceniania życia i relacji z innymi niż zmian w percepcji siebie i zmian w sferze duchowej. Uzyskane wyniki badań sugerują, że wzrost po traumie wynikający ze śmierci bliskiej osoby jest w większym stopniu zdeterminowany prężnością, definiowaną jako zdolność nabywana w wyniku radzenia sobie z różnymi trudnymi sytuacjami niż biologicznie uwarunkowanym temperamentem.

Miejsce wydania:

Wrocław

Wydawca:

Instytut Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego ; www.psychologia.uni.wroc.pl ; Wydawnictwo eBooki.com.pl ; www.ebooki.com.pl

Współtwórca:

Kuczyńska, Alicja. Red.

Data wydania:

2014

Typ zasobu:

czasopisma

Format:

application/pdf

Identyfikator:

oai:repozytorium.uni.wroc.pl:64663 ; ISSN 2354-0052

Język:

eng

Ma odniesienie w:

www.pjap.psychologia.uni.wroc.pl

Prawa dostępu:

Regulamin korzystania z Biblioteki Cyfrowej Uniwersytetu Wrocławskiego

Licencja:

kliknij tutaj, żeby przejść

Właściciel praw:

© Copyright by Nina Ogińska-Bulik

Kolekcje, do których przypisany jest obiekt:

Data ostatniej modyfikacji:

2020-11-04

Data dodania obiektu:

2015-08-28

Liczba wyświetleń treści obiektu:

132

Liczba wyświetleń treści obiektu w formacie PDF

152

Wszystkie dostępne wersje tego obiektu:

https://repozytorium.uni.wroc.pl/publication/66019

Wyświetl opis w formacie RDF:

RDF

Wyświetl opis w formacie OAI-PMH:

OAI-PMH (DC)

OAI-PMH (METS)

Obiekty

Podobne

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji