Obiekt

Obiekt planowany

Tytuł: Społeczne uwarunkowania szczepień w Polsce w świetle badań ankietowych

PLMET:

kliknij tutaj, żeby przejść

Tytuł odmienny:

Health conditions of preventive vaccination in Poland in the light of surveys

Autor:

Szalonka, Adrianna

ORCID:

0000-0002-0329-0926

Abstrakt:

Celem niniejszego artykułu jest ukazanie postaw Polaków wobec szczepień. W pracy sformułowano hipotezę, że Polacy obawiają się skutków ubocznych szczepień i dlatego część z nich jest sceptycznie ustosunkowana do szczepień. Artykuł powstał na podstawie studiów literaturowych z zakresu zdrowia publicznego, a także źródeł prawnych w Polsce. Wykonano badania wtórne (wygenerowano dane statystyczne w Polsce dotyczące szczepień w latach 2010–2020). Przeprowadzono również badania pierwotne z zastosowaniem techniki kwestionariusza ankietowego online w Polsce na próbie 267 respondentów w marcu i kwietniu 2020 r. Niniejsze badania pozwoliły na realizację celu niniejszej publikacji. W pracy sformułowano następujące wnioski. Rośnie liczba Polaków odmawiających szczepień, choć polskie normy prawne zobowiązują do szczepień ochronnych osoby przebywające na terytorium Polski – ale jednocześnie ustawodawca przewiduje możliwość rezygnacji pacjenta ze szczepień. Jest to jednak przywilej lekarza prowadzącego, który może skorzystać z tego rozwiązania tylko w przypadku przeciwwskazań medycznych pacjenta. Z badań własnych wynika, że pacjenciobawiają się skutków ubocznych wynikających ze szczepień. Dlatego też wydaje się konieczne wprowadzenie obowiązkowej edukacji społeczeństwa w zakresie epidemiologii. Wyposażenie społeczeństwa w fundamentalną wiedzę z pewnością przyczyni się do zahamowania wzrostu liczby osób odmawiających szczepień.

Miejsce wydania:

Wrocław

Wydawca:

E-Wydawnictwo. Prawnicza i Ekonomiczna Biblioteka Cyfrowa. Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego

Współtwórca:

Nowak, Wioletta. Red. ; Szalonka, Katarzyna. Red. ; Niemczyk, Agata. Rec. ; Wicki, Ludwik. Rec. ; Majewska-Jurczyk, Barbara. Rec. ; Światowy, Grażyna. Rec. ; Dejnaka, Agnieszka. Rec. ; Niezgoda, Agnieszka. Rec. ; Mruk, Henryk. Rec.

Data wydania:

2020

Typ zasobu:

e-książka

Identyfikator:

ISBN: 978-83-66601-24-6 (druk) ; ISBN: 978-83-66601-25-3 (online)

Język:

pol ; eng

Powiązanie:

(E-Monografie ; No. 170)

Prawa dostępu:

Regulamin korzystania z Biblioteki Cyfrowej Uniwersytetu Wrocławskiego

Licencja:

kliknij tutaj, żeby przejść

Właściciel praw:

© Copyright by Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego

Jest częścią:

kliknij tutaj, żeby przejść

Autor opisu:

WR U/PAdal

Kolekcje, do których przypisany jest obiekt:

Data ostatniej modyfikacji:

2020-11-20

Wszystkie dostępne wersje tego obiektu:

https://repozytorium.uni.wroc.pl/publication/128158

Wyświetl opis w formacie RDF:

RDF

Nazwa wydania Data

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji