Obiekt

Tytuł: Narracje w polskim dyskursie parlamentarnym na temat medycznej marihuany. Analiza krytyczna

PLMET:

kliknij tutaj, żeby przejść

Tytuł odmienny:

Narratives in Polish Parliamentary Discourse on Medical Marijuana. Critical Analysis

Autor:

Plucińska, Maria

ORCID:

0000-0002-7437-4481

Abstrakt:

„Jednolita konwencja o środkach odurzających” to umowa międzynarodowa z 1961 r., której stronami jest większość państw świata, wściwości medycznych, wysoce szkodliwy środek psychoaktywny. Współcześnie jednak wiadomo, że produkty te można stosować w medycynie do złagodzenia objawów wielu chorób, dlatego rządy wielu państw regulują możliwość zastosowania marihuany do celów leczniczych. W 2017 r. procedowano w Polsce ustawę mającą na celu zwiększenie dostępności do tzw. medycznej marihuany. Celem prezentowanych w artykule badań było sprawdzenie, czy szeroko pojmowane czynniki światopoglądowe mogły mieć wpływ na ostateczny kształt ustawy, a także jakie warianty odrzucono i dlaczego. Stenogramy parlamentarne z odpowiednich posiedzeń eksplorowano za pomocą metody analizy narracyjnej. Pozwoliło to na wyodrębnienie narracji budowanych na rzecz poszczególnych rozwiązań. W przenalizowanym dyskursie dominowały dwie narracje: „permisywna” – opowiadająca się za złagodzeniem prawa oraz „paternalistyczna” – skupiająca się na pokazaniu, że marihuana jest środkiem niebezpiecznym. Końcowa wersja ustawy dopuszczała wprawdzie stosowanie marihuany w celach medycznych, lecz nakładała znaczące ograniczenia w kwestii rejestracji i sprzedaży leków na bazie marihuany w aptekach. Na podstawie przeprowadzonej analizy można stwierdzić, iż czynnikiem, który w istotnym stopniu wpłynął na ostateczny kształt ustawy, było przekonanie większości parlamentarnej o niebezpiecznych skutkach stosowania marihuany. Bardziej liberalne rozwiązania odrzucono z obawy przed wydostaniem się marihuany na czarny rynek i zwiększeniem jej dostępności dla młodzieży. Przeprowadzona analiza może mieć znaczenie nie tylko jako próba diagnozy polskich sporów dotyczących polityki narkotykowej, lecz także jako wstęp do szerzej zakrojonych badań na temat miejsca polskiej debaty w ramach dokonujących się przemian w tej dziedzinie w skali międzynarodowej.

Miejsce wydania:

Wrocław

Wydawca:

E-Wydawnictwo. Prawnicza i Ekonomiczna Biblioteka Cyfrowa. Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego

Współtwórca:

Nowak, Wioletta. Red. ; Szalonka, Katarzyna. Red. ; Niemczyk, Agata. Rec. ; Wicki, Ludwik. Rec. ; Majewska-Jurczyk, Barbara. Rec. ; Światowy, Grażyna. Rec. ; Dejnaka, Agnieszka. Rec. ; Niezgoda, Agnieszka. Rec. ; Mruk, Henryk. Rec.

Data wydania:

2020

Szczegółowy typ zasobu:

e-książka

Identyfikator:

oai:repozytorium.uni.wroc.pl:118608 ; ISBN: 978-83-66601-24-6 (druk) ; ISBN: 978-83-66601-25-3 (online)

DOI:

10.34616/23.20.126

Język:

pol ; eng

Powiązanie:

(E-Monografie ; No. 170)

Jest częścią:

kliknij tutaj, żeby przejść

Właściciel praw:

Copyright by Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego

Autor opisu:

WR U/PAdal

Kolekcje, do których przypisany jest obiekt:

Data ostatniej modyfikacji:

2021-04-21

Data dodania obiektu:

2020-12-07

Liczba wyświetleń treści obiektu:

73

Liczba wyświetleń treści obiektu w formacie PDF

73

Wszystkie dostępne wersje tego obiektu:

https://repozytorium.uni.wroc.pl/publication/128155

Wyświetl opis w formacie RDF:

RDF

Wyświetl opis w formacie OAI-PMH:

OAI-PMH (DC)

OAI-PMH (METS)

Obiekty

Podobne

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji